
Egy összefoglaló kisfilmmel és egy rövid köszöntővel indult az az esemény, amelyet a Halmozottan Sérültek Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szülőszövetsége szervezett tegnap délután a Civil Házban. A „ Fogadj el!” címet viselő projekt 2024 októberében indult pályázati forrásból. Ennek keretében több érzékenyítő tréninget tartottak ózdi általános iskolákban. A program különlegessége, hogy a tapasztalati szakértők mindegyike sérült fiatal.
„Én enyhe autista vagyok, és én az autizmust mutatom be. Főleg inkább beszélni szoktam erről, mert ezt nehezen lehet feladatokba átvinni, de van egy, amit általában viszek, és azt nagyon szokták szeretni. Leginkább a különféle ingerek, amik egy autistát zavarnak, erre szoktam általában a hangsúlyt ejteni, de szoktam még érdekes témákat felhozni, hogy beleéljék magukat” – nyilatkozta Gulyás Bálint, tapasztalati szakértő.
Az érzékenyítő tréningek lassan befejeződnek. Egy projekt tehát lezárul. A szervezet tagjai azonban már a következő program megvalósításán dolgoznak.
„A mentorszülő hálózat apropóját az adta, hogy sok szülő keresett meg minket különböző kérdésekkel, ami a gyerekükkel kapcsolatban megfogalmazódott. Akár a fogyatékossággal kapcsolatban, hogy milyen intézményi rendszerek vannak, hol tudnak egészségügyi intézményeket megkeresni, hogy merre induljanak az oktatás területén egyáltalán és hogy működik ez” – emelte ki Szűrös-Danyi Edina, a Halmozottan Sérültek Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szülőszövetségének pályázat koordinátora.
A mentorszülő önként és térítésmentesen segít a hozzá forduló, fogyatékos gyermeket nevelő családoknak. A szervezetben jelenleg hat regisztrált segítő van, akik egy képzésen vettek részt. Montvai Melinda örömmel jelentkezett a tréningre, ő maga is két autista gyermeket nevel.
„A mentorszülőségem az egy igazi szívügy. Visszatekintek a saját múltamra, amikor én sem tudtam, hogy hova forduljak, de valahogy mindig olyan segítőim akadtak, hogy mindig azt gondoltam, hogy bárcsak én is így tudnék majd bárkinek segíteni” – mondta Montvai Melinda, mentorszülő.
A program keretben igyekeznek segítséget nyújtani a sorstárs szülőknek az élethelyzet feldolgozásában. A megyei szintű mentorszülő hálózat célja a tájékoztatás, tanácsadás, érdekérvényesítés és a tehermentesítés.


