
A virtuális valóságban próbálta ki a targoncakezelést Marosréti-Zsuponyó Anett alpolgármester. Hologram és kivetítők fokozzák az élményt. A kivitelezés elkészült, ezért a Turizmusfejlesztés Ózdon projekt felelősei megnézték, milyen lett a végeredmény, megvalósult-e mindaz, amit elképzeltek.
„Elkészítettük a virtuális tereknek a teljes szerkezetét, elkészültek a textúrák, tehát ma már úgy néznek ki benne az egyes elemek, ahogy a valóságban kinéztek. Kész vannak a játékmenetek és ahogy látjátok, itt a térben elkészítettük azt a környezetet is, ami majd az ide látogató érdeklődőket fogadja” – mondta Szvoboda László, kivitelező.
A kivitelezők videókat is készítettek a virtuális térről. Minden pálya egy történet köré fonódik. A daruban például egy mester tanítja meg a gép használatára az újdonsült munkást, de a targoncavezetés is hasonlóan működik majd. A harmadik egység már inkább a képzeletvilágba viszi kipróbálóját. Az égbe repülve felülről lehet megnézni az ózdi gyárat. Az utasításokhoz Csuja Imre, Jászai Mari-díjas színész adta a hangját.
December elején kezdték összeállítani az elemeket a múzeumban. Akkor érkezett meg a daru, a targonca és a jet pack, vagyis a rakétahátizsák is. Még ebben a hónapban tartottak egy tesztelést is. Azóta nagy változáson ment át a terem. Lefestették, új lámpákat szereltek fel, az ablakokat pedig befedték. Utóbbit úgy csinálták meg, hogy az élmény részét képezve a gyárat nézhesse meg a látogató. A múzeum munkatársai az idén 180 éves gyári kultúrára fókuszálnak. Ehhez az egyik eszköz a virtuális valóság nyújtotta élmény lesz.
„Amikor az egésznek a kivitelezése elkezdődött, már akkor jelezték felénk a kivitelezők, hogy szükségük lesz majd olyan dokumentumokra, elsősorban régi táblákra, szerszámokra és kisebb, apró műtárgyakra, amelyek itt kiegészítő installációként meg fognak jeleníteni. Habár a fő fókusz ugye a VR élményeken és a VR installációkon van, viszont ennek a hangulatát és az atmoszféráját megteremtendő szükségük volt az együttműködésünkre” – nyilatkozta Farkas Péter Barnabás, az ÓMÉK múzeumi ágazatvezetője.
Munkavédelmi és veszélyre felhívó táblákkal vannak tele a falak. Ezek mind eredetiek. Korábban a gyárban voltak kifüggesztve. A vitrinekbe az Ózdi Kohászati Üzemek relikviái kerültek. A projekt következő lépése az éles teszt.
„Ezt követően nyilván jön egy betanítási időszak, hiszen meg kell tanítani azokat a múzeumi dolgozókat, akik majd ezt éles helyzetben prezentálni fogják a látogatóknak, illetve fogunk hívni gyerekeket, felnőtteket, családokat, hiszen jön egy nagyjából harminc napos, éles tesztüzem, amikor ki tudjuk próbálni mindazt, hogy éles helyzetbe, éles üzemmódban úgy működik-e minden, ahogy kell, hogy milyen típusú hibák jönnek elő és ezeket hogyan lehet majd orvosolni.” – mondta Szaka Attila, köznevelési, művelődési és projekt ügyintéző.
A tesztelési időszak után a tervek szerint megnyílik a látogatók előtt.















